~Leszek Błaszczyk, Batna24

Amerykańska marka Ubiquiti Networks Inc, a właściwie Ubiquiti Inc. dostarcza na rynek światowych wiele rodzajów rozwiązań sieciowych dla zastosowań domowych, biznesowych i profesjonalnych dla dostawców usług internetowych. Wśród sprzętu od Ubiquiti znajduje się linia produktów EdgeMax dla sieci przewodowych, do której należy omawiany dziś prosty i wydajny Router ER-X-SFP. To kompaktowe, niedrogie urządzenia o zaawansowanych możliwościach konfiguracji i dobrej wydajności dzięki zastosowaniu systemu operacyjnego EdgeOS i optymalnie dobranym podzespołom. Gigabitowy moduł SFP w połączeniu z pięcioma również gigabitowymi portami Ethernet stwarza wiele możliwości użycia. Poznaj szczegóły tego urządzenia oraz sprawdź możliwości konfiguracji. Przekonaj się, jakie zalety ma router Ubiquiti ERX-SFP w porównaniu z linią produktów konkurencyjnej marki MikroTik HEX S.

Ubiquiti ER-X-SFP

Specyfikacja podstawowego routera Ubiquiti EdgeMax z SFP – EdgeRouter X-SFP

Router Ubiquiti Edge Router X SFP ma niewielkie wymiary 142 mm x 75 mm x 23 mm i waży zaledwie 215 gramów. Dostarczany jest w zestawie ze standardowym zasilaczem 24 VDC, 2,5 A i przewodem zasilającym oraz instrukcją obsługi. Urządzenie posiada zabezpieczenie ESD/EM powietrze: ± 24 kV, kontakt ± 24 kV. Może pracować według specyfikacji w temperaturze od -10 do 45°C i wilgotności maksymalnej 90% bez kondensacji. Konstrukcja przewiduje montaż naścienny z uwagi na rozmieszczenie diod informujących o statusie i portów sieciowych urządzenia.

Ubiquiti ER-X-SFP

Wnętrze urządzenia kryje wydajną konfigurację podzespołów odpowiadającą za efektywną pracę, wydajność dla pakietów w warstwie trzeciej na poziomie:

  • 130 kpps – pakiety o rozmiarze 64 Bajtów,
  • 1 Gbps – pakiety o rozmiarze 1518 Bajtów.

To procesor dwurdzeniowy Dual-Core 880 MHz, MIPS1004Kc, pamięć operacyjna RAM o wielkości 256 MB w standardzie DDR3 oraz pamięć Flash 256 MB NAND. W połączeniu z 5 portami Gigabit Ethernet oraz obsługą pasywnego PoE z maksymalnym poborem mocy na port 12 W 24V, łącznie 50 W 24 V stwarza elastyczne rozwiązanie dla wielu zastosowańNa pokładzie zainstalowany jest dedykowany zaawansowany system operacyjny EdgeOS bazujący na dopracowanym oprogramowaniu dla routerów Vyatta. To wysoka wydajność i stabilność działania, a także szerokie możliwości zarządzania. EdgeOS w routerze ER-X-SFP Ubiquiti udostępnia webowy interfejs graficzny do konfiguracji, jak również dostęp do CLI. Co ciekawe, z poziomu interfejsu WEB możliwy jest również dostęp do interfejsu wiersza poleceń w przypadku konieczności wprowadzenia zaawansowanej konfiguracji. Zarządzanie jest możliwe zgodnie z protokołami SNMP, NetFlow, LLDP, NTP, UBNT Discovery Protocol czy Logging. Router X SFP Ubiquiti może być także zarządzany w sposób scentralizowany dzięki UNMS ™ Ubiquiti® Network Management System, który pozwala na kontrolowanie wszystkich posiadanych urządzeń EdgeMax® w ramach pojedynczego interfejsu. Można zarządzać urządzeniami EdgeMAX®, które są zarejestrowane w wielu lokalizacjach.

Funkcjonalność programowa Ubiquiti Edge Router X SFP

Router ERX-SFP obsługuje protokoły i standardy, jakich można wymagać od zaawansowanego współczesnego urządzenia w tej klasie. To stabilne wersje protokołu routingu OSPF, również w wersji trzeciej, a także BPG, RIP czy routing statyczny. Wspiera IPv6, w tym także DHCPv6, BGP, firewall dla tej wersji internetowego protokołu. Ubiquiti ER-X-SFP udostępnia także funkcjonalność stateless/statefull firewall, agregację zgodną ze standardem IEEE 802.3ad, obsługę VLAN 802.1q, GRE i SIT. Pełną aktualną specyfikację obsługiwanych można poznać na stronie producenta, gdyż urządzenie ma możliwość aktualizacji oprogramowania, przez co funkcjonalność może się nieznacznie zmieniać.