Szukasz gotowych rozwiązań do komunikacji i współpracy w organizacji, które umożliwiają zarządzanie całą komunikacją biznesową (połączeniami głosowymi, połączeniami wideo, kamerami CCTV, konferencjami internetowymi, danymi, analizami, domofonami i systemami powiadomień) w jednej, scentralizowanej sieci. Sprawdź możliwości dla MŚP oferowane przez markę Grandstream. 

Jedna centrala, wiele możliwości

Seria central Grandstream UCM6300 umożliwia firmom tworzenie skalowalnych rozwiązań do ujednoliconej komunikacji i współpracy. Centrale IP PBX zapewniają skuteczną platformę, która zbiera całą komunikację biznesową, czyli m.in. połączenia głosowe i wideo, domofony i kamery CCTV, spotkania online i wideokonferencje, zarządzanie danymi i analizami oraz systemami powiadomień w jednej scentralizowanej sieci. 

Dodatkowo punkt API umożliwia łączenie centrali z innymi platformami jak np. SalesForce, czy platformami CRM i PMS. Wybór tego rozwiązania oferuje także Provisioning i Zero Configuration punktów końcowych SIP Grandstream, zaawansowaną ochronę z funkcją bezpiecznego rozruchu, unikalnym certyfikatem i losowym domyślnym hasłem w celu ochrony połączeń i kont. 

Urządzenie wyposażone jest w 3 porty sieciowe RJ45 Gigabit z automatycznym wykrywaniem ze zintegrowanym PoE + i obsługą routera NAT, a zautomatyzowana usługa przechodzenia przez firewall NAT ułatwia bezpieczne połączenia zdalne. Centrala obsługuje pełno pasmowy kodek głosowy Opus i kodeki wideo H.264 / H.263 / H.263 + / H.265 / VP8, odporność na jitter do 50% utraty pakietów i jest kompatybilna z chmurą GDMS do zdalnego zarządzania i monitorowania. Dzięki funkcji RemoteConnect można zestawiać bezpieczne połączenia zdalne lub zarządzać centralą w chmurze GDMS. Oprogramowanie oparte jest na Asterisk w wersji 16. 

Centrala ma wbudowane rozwiązanie do spotkań internetowych i wideokonferencji, które umożliwia pracownikom łączenie się z komputera stacjonarnego, telefonu komórkowego, z urządzeń z serii GVC i telefonów IP. 

Wsparcie w organizacji wideokonferencji  

Dla platformy wideokonferencyjnej IPVideoTalk, która umożliwia skuteczne organizowania m.in. spotkań i prezentacji online Grandstream oferuje GVC3212 – kompaktowy punkt końcowy. Do spotkania IPVideoTalk można dołączyć za pomocą prawie każdego urządzenia: smartfona, tabletu, komputera z systemem operacyjnym Windows, Mac lub Android. GVC3212 to urządzenie stworzone z myślą o pracy zdalnej, szczególnie małych biur. Można je z łatwością zamontować na każdym telewizorze, dzięki dedykowanej, regulowanej podstawce. Oferuje transmisję wideo w jakości 1080p. 

GVC3212 jest wyposażony w 2 zintegrowane mikrofony z 3-metrową odległością odbioru, które gwarantują bardzo wysokiej jakości transmisję głosu z zaawansowaną eliminację echa i tłumieniem szumów tła oraz zaawansowany aparat z megapikselowym przetwornikiem CMOS, szerokokątnym obiektywem 60 FOV. Obsługuje też bezprzewodowe udostępnianie ekranu Miracast i AirPlay. Dzięki 1 portowi HDMI i 2 portom USB gwarantuje możliwość wygodnego łączenia z innymi urządzeniami. 

Wsparcie w rozmowach online 

Z laptopami i komputerami stacjonarnymi, a także wybranymi telefonami IP, podczas pracy zdalnej, jak i w Call Center, idealnie współpracuje również zestaw słuchawkowy USB Grandstream GUV3005. Zapewnia wysokiej jakości audio. Mikrofon z redukcją szumów minimalizuje hałas otoczenia, dzięki czemu słyszany w słuchawkach dźwięk jest wyraźny. Regulowane pałąki i miękkie loretki (poduszki) są gwarancją komfortu użytkowania na co dzień, a dzięki przyciskom umieszczonym na przewodzie można łatwo regulować głośność, wyciszać mikrofon, nawiązywać i przerywać połączenia.

Słuchawki współpracują z wszystkimi głównymi platformami komunikacyjnymi, a także aplikacjami IPVideoTalk i Wave firmy Grandstream.

Więcej informacji na www.grandstream.pl / http://impetcomputers.pl/

Impet Computers sp. z o.o. jest oficjalnym dystrybutorem marki Grandstream.