~Leszek Błaszczyk, Batna24

Router WiFi z modemem LTE LR1200 firmy Totolink jest urządzeniem mogącym pełnić wiele funkcji jednocześnie. To kompaktowe urządzenie z technologią WiFi 5, czyli dwuzakresowym modułem zgodnym z IEEE 802.11ac, wyposażone w cztery porty LAN FastEthernet, port WAN w tym samym standardzie oraz LTE 4G do 150 Mbps download, 50 Mbps upload. To rozwiązanie pozwala na elastyczne dostosowanie się do aktualnych możliwości dostępu do sieci czy wykorzystanie jednego z rodzajów jako łącza zapasowego. Klasyczny design, dwie anteny o dobrym zasięgu, możliwość szybkiego użycia dzięki podejściu plug&play oraz szereg zaimplementowanych funkcjonalności pokazuje sprzęt jako potencjalnie warty uwagi. Jak urządzenie sprawuje się w testach pod kątem zasięgu i przepustowości?

Specyfikacja urządzenia Totolink LR1200

Bliższe przyjrzenie się możliwościom routera WiFi pokazuje urządzenie, od którego chciałoby się nieco więcej. Modem LTE pozwala na dostęp do sieci z teoretyczną prędkością 150 Mbps, port WAN – jedynie 100 Mbps, a moduł WiFi obsługuje standard AC dual band, z prędkością do 300 Mps dla częstotliwości 2,4 GHz i aż 867 Mbps dla 5GHz. To zdecydowanie zbyt wysokie, niewykorzystywane praktycznie w żaden sposób prędkości WiFi poza ewentualnym ruchem lokalnym, w obrębie urządzeń połączonych bezprzewodowo z routerem. Wedle specyfikacji, router Totolink obsługuje do 64 użytkowników bezprzewodowych, po 32 na każdą z częstotliwości pracy sieci WiFi. Moduł LTE w Totolink LR1200 to Quectel z serii EC, jak podaje producent w specyfikacji oparty na chipsecie Qualcomm MDM9x07. Dzięki kompatybilności z aktualnymi normami pozwala na pracę ze wszystkimi dostępnymi w Polsce operatorami dostarczającymi usługi bezprzewodowej transmisji danych. To przede wszystkim:

 • LTE FDD: B1, B3, B7, B8, B20
 • LTE TDD: B38, B39, B40, B41
 • WCDMA: B1, B5, B8
 • Oraz standardy: TDD-LTE, FDD-LTE, TD-SCDMA, WCDMA, CDMA2000, 1xEVDO, GSM, GPRS, EDGE.

Za płynną pracę routera odpowiada procesor MediaTek 7623 z chipem radiowym MediaTek 7612. Urządzenie posiada dwie wbudowane anteny WiFi 5dBi dla częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz, a także dwie odłączane anteny zewnętrzne LTE 5dBi. Slot na karty SIM jest standardowy. Łączność bezprzewodowa możliwa jest z uwzględnieniem zabezpieczeń zgodnych ze standardami 64/128-bit WEP, WPA oraz WPA2. Zapewnia także wsparcie dla filtrowania IP, MAC, URL, jak również Port Forwarding i DMZ. Router LR1200 posiada przycisk fizyczny WPS/Reset. Może pracować we wnętrzach w temperaturze 0℃~50 ℃, wilgotności 10%~90% bez kondensacji. Obsługuje także wysoki standard ochrony 8KV / 15KV ESD.

Unboxing routera Totolink LR1200 – zawartość opakowania

Kartonowe opakowanie urządzenia sieciowego Totolink LR1200 mieści w sobie kilka elementów. Są to:

 1. Router o wymiarach – 120 x 180 x 256 mm, wyposażony w:
  • Port WAN 10/100M z diodą LED statusu
  • 4 x port LAN 10/100M z diodą LED statusu
  • Standard SIM card slot
  • złącze DC jack
  • Dwa złącza anten LTE
  • Diody sygnalizacyjne: 1 x Sys, 1 x SMS, 1 x WIFI, 1 x 2G/3G, 1 x LTE, 4 x Signal
 2. Dwie anteny LTE 5dBi.
 3. Zasilacz
 4. Przewód Ethernet
 5. SIM Adapter (Nona, Micro)
 6. Skrócona instrukcja instalacji

Urządzenie ma klasyczny czarny kolor, delikatną fakturę na wierzchu. Z tyłu wyraźnie odróżniające się żółte porty LAN i pomarańczowy WAN, czarne przyciski, zaś na przodzie czytelnie opisane diody systemowe.

Totolink AR1200

Wstępne ustawienia dla routera WiFi LR1200 Totolink

Router LR1200 Totolink dostarczany jest ze wstępną konfiguracją, niewymagającą większej zmiany. Urządzenie w praktyce przy ustawieniach na region Europa obsługuje jedynie jeden kanał o szerokości 80 MHz, nie wspiera kanałów 160 MHz. Nie posiada ustawień pozwalających na pracę DualWAN, jednak umożliwia tryb FailOver, traktujący łącze LTE jako zapasowe. Konfiguracja odbywa się jedynie poprzez interfejs webowy, aplikacja na urządzenia mobilne Totolink Router nie współpracuje z modelem Toltolink LR1200. Dostępne są opcje Quick Setup, pozwalające na uruchomienie Wizzarda ułatwiającego szybką konfigurację, Podstawowe ustawienia oraz zaawansowane. Całość w języku angielskim, bez możliwości wyboru spolszczenia.

Totolink AR1200

Uwagi do możliwości konfiguracji i zarządzania

Choć WebGUI dla Totolink Router LR1200 jest czytelne i dosyć intuicyjne, posiada pewne ograniczenia. Dla przeciętnego użytkownika mogą one nie mieć znaczenia. Na stronie brak jest informacji o jakości połączenia LTE. Dodatkowo, w przypadku rozłączenia WAN połączenie LTE jest resetowane.

Test LTE router LR1200 od Totolink – warunki

Router Totolink LR1200 poddajemy testom pod kątem możliwości WiFi i przepustowości, to kolejny test w serii. Badamy pokrycie sygnałem w dwukondygnacyjnym budynku z piwnicą oraz realne dostępne prędkości. Przetestowaliśmy również, poza serią testów możliwości modułu LTE, które wypadły całkiem poprawnie. Warunki dla testów WiFi są zbliżone w przypadku każdego z testowanych urządzeń, aby wyniki mogły być porównywane w miarodajny sposób.

Dla połączeń 2.4GHz przyjęliśmy maksymalną szerokość kanału 20 MHz. Urządzeniem testującym był MacBook Pro A1502 wyposażony we wbudowaną kartę bezprzewodową AirPort Extreme opartą na Broadcom BCM4360 3×3, 1.3 Gbps PHY. Pracuje ona w standardach 802.11a/b/g/n/ac. Testy bazują na serwerze iperf3 podłączonym przewodowo do switcha, a do uzyskania mapy poziomu sygnału zostało wykorzystane oprogramowanie AirSurvey. Sześć punktów pomiarowych dla testów rozłożonych jest jak na poniższym rysunku:

Totolink AR1200 HeatMap

Totolink AR1200 HeatMapJak widać zasięg sieci mimo kompaktowych wymiarów urządzenia i zintegrowanych anten WiFi jest bardzo dobry mimo solidnych przeszkód na drodze.