Leszek Błaszczyk, Batna24

Totolink to znany producent wysokiej jakości sprzętu sieciowego, któremu zaufało już wielu użytkowników na całym świecie. Niedawno firma wypuściła na rynek europejski nowy router Wi-Fi szóstej generacji z wieloma imponującymi funkcjami. Router X5000R jest wspierany przez najnowszy standard Wi-Fi 6 czyli IEEE 802.11ax, który jest jeszcze szybszy, bardziej energooszczędny, bezpieczniejszy i stabilniejszy niż poprzedni standard Wi-FI 5. Urządzenie pracuje na dwóch częstotliwościach 2,4GHz i 5GHz, które łącznie zapewniają prędkość transmisji danych do 1774 MB/s. Należy podkreślić że jest to wynik do 4x szybszy niż poprzednia technologia 11ac. Kolejną rzeczą przykuwająca uwagę jest mocny dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 880MHz, który według producenta zapewnia niezawodną wydajność dla aplikacji w czasie rzeczywistym. Dodatkowo nowy router Totolink X5000R jest wyposażony w nowinki technologiczne związane z Wi-FI 6. Jakie? Sprawdźmy!

X5000R

Specyfikacja Totolink X5000R

Totolink X5000R to wielofunkcyjny i wydajny router bezprzewodowy klasy AC1800,który jest zgodny z standardem Wi-FI 6 najnowszej generacji (IEEE 802.11ax). Urządzenie pracując jednocześnie na dwóch pasmach częstotliwości 2,4GHz (573Mbps) i 5GHz (1201Mbps) zapewnia łączną prędkość transmisji danych do 1774 MB/s. Zastosowanie standardu DualBand gwarantuje dostęp do dwóch oddzielnych sieci Wi-FI, gdzie częstotliwość 2,4GHz jest odpowiedzialna za wysoką kompatybilność, a pasmo 5GHz znacząco redukuję powstające zakłócenia. Według obietnic producenta wbudowany dwurdzeniowy procesor Dyualcore Mediatek MT7621A o taktowaniu 880MHz gwarantuje stabilną prace urządzenia nawet przy największych obciążeniach. Router Totolink X5000R został wyposażony w szereg nowych zaawansowanych technologii, takich jak OFDMA, MU-MIMO 8×8:8, Beamforming + oraz w obsługę Easy Mesh. Wszystko to w ramach nowego Wi-FI 6, poniżej pokrótce postaramy się wyjaśnić poszczególne technologię.

Jak działa OFDMA?

OFDMA (ang. Orthogonal Frequency Division Multiple Access) jest to tak naprawdę rozszerzenie istniejącej już architektury OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing). Standard OFDMA ma za zadanie pobrać wysłany kanał WI-FI i podzielić go na mniejsze podkanały częstotliwości, znane jako jednostki zasobów (RU). Na przykład tradycyjny kanał 20Mhz może zostać podzielony na wiele mniejszych kanałów, dzięki czemu mogą wystąpić jednoczesne transmisje danych dla wielu użytkowników. Technologia OFDMA jest już od dawna stosowana w specjalnych systemach komunikacyjnych, takich jak wojsko. Wdrożenie OFDMA dla sfery publicznej było tylko i wyłącznie kwestią czasu. WIFI 5 OFDM

WiFi 6 OFDMA

MU-MIMO w Wi-FI 6

Nowy standard WI-Fi 6 obsługuje również pomocniczą technologię dla wielu użytkowników. Zwaną wieloma wejściami i wieloma wyjściami (MU-MIMO). Podobnie jak OFDMA, standard MU-MIMO umożliwia komunikacje pomiędzy użytkownikami, a punktem dostępowym (AP) dla wielu klientów podczas tej samej transmisji. Jednak zamiast dzielić przestrzeń częstotliwości tak jak to robi OFDMA, MU-MIMO wykorzystuje fakt że punkty dostępowe (np. router) mają wiele nadajników i odbiorników, którę są wykorzystywane do równoległej transmisji. Dzięki czemu punkt dostępowy z MU-MIMO przesyła unikalne zmodulowane strumienie danych do wielu klientów jednocześnie.

Znaczącą różnicą pomiędzy MU-MIMO w standardzie WI-FI 5 (802.11ac) a Wi-FI 6 (802.11ax) jest to ile klientów MU-MIMO może komunikować się punktem dostępowym w czasie rzeczywistym. Wi-FI 5 jest ograniczone do grupy składającej się tylko z czterech klientów. Nowe Wi-FI 6 zostało tak zaprojektowane, aby obsługiwać 8×8:8 MU-MIMOzarówno w łączu downstream jak i w łączu upstream, co pozwala na jednoczesną obsługę do ośmiu użytkowników.

X5000R

Beamforming +

Kolejną technologią, która została ulepszona przy okazji Wi-FI 6 jest to kształtowanie wiązki (Beamforming+). Metoda transmisji danych jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Tradycyjne routery gdy nadają sygnał WI-FI przesyłają dane we wszystkich kierunkach, dzięki formowaniu wiązki router określa gdzie znajduje się Twoje urządzenie (laptop, smartfon lub cokolwiek innego) i wysyła silniejszy sygnał w tym kierunku.

WPA3

Protokół WPA (WI-FI Proteced Access) jest powszechnie stosowanym protokołem bezpieczeństwa sieci WI-FI, gdzie używa się haseł do szyfrowania. Wi-FI 6 korzysta z WPA3 jest to najnowsza, zaktualizowana implementacja WPA2, która jest używana od 2004 roku. Protokół WPA3 zapewnia nowe funkcje dla użytku osobistego i korporacyjnego takie jak 256-bitowy protokół trybu Galois / Counter (GCMP-256), 384-bitowy tryb uwierzytelniania hashed Message ( HMAC ) i 256-bitowy protokół Broadcast / Multicast Integrity Protocol (BIP-GMAC -256). Wszystko to gwarantuje bezpieczniejsze szyfrowanie haseł i zwiększona ochronę przed atakami sieciowymi, zapewniając jeszcze stabilniejszy nadzór domowej sieci Wi-Fi.