~Leszek Błaszczyk, BATNA24

tinycontrol eu kontroler logo

Współczesne, zaawansowane systemy alarmowe mające połączenie z siecią mogą generować wysokie koszty zakupu, instalacji i konfiguracji, a także dalszej obsługi. W sytuacji, gdy zachodzi konieczność ich rozszerzenia powstają dodatkowe wydatki. Jednak osoby mające podstawową wiedzę techniczną mają możliwość założenia niewielkiej czujki będącej częścią istniejącego lub całkiem nowego podstawowego systemu alarmowego. . Takie propozycje, które będą pozwalały na prostą funkcjonalność, nie muszą być ani drogie, ani skomplikowane. Można postawić na tanie i sprawdzone rozwiązania. Należy do nich Tinycontrol LAN Controller V2.5, który pozwala stworzyć instalację alarmową już za około 200 złotych.

Proste użycie kontrolera LAN TinyControl

tinycontrol kontroler

Mikrokomputer o dobrze zdefiniowanych interfejsach i możliwościach z obsługą sieci LAN pozwala na szerokie wykorzystanie. Tinycontrol LAN Controller to właśnie takie urządzenie, które zostało wyposażone w możliwość obsługi:

• Wejść analogowych,

• Wejść cyfrowych,

• Wbudowanego przekaźnika,

• Dodatkowych przekaźników dzięki płytkom rozszerzeń,

• Złącz wyjść cyfrowych

Przeznaczony jest przede wszystkim do obsługi różnego rodzaju czujników, np. temperatury, wilgotności, gazu albo ruchu. Producent TinyControl udostępnia szereg propozycji, jak również szczegółowe instrukcje użytkowania urządzeń. LAN kontroler sprawdza się w instalacjach automatyki przemysłowej, domowej czy do zdalnego załączania, wyłączania albo resetu podłączonych urządzeń.

kontroler tinycontrol

Koncepcja alarmu na bazie Tinycontrol LAN kontroler

Koszt zakupu kontrolera LAN w wersji 2.5 to zwykle mniej niż 200 złotych, zaś z użyciem prostych dodatków może on być bazą dla systemu alarmowego. W naszym przykładzie będzie to instalacja obsługująca monitorowanie otwierania drzwi, na przykład szafy teleinformatycznej czy wejściowych do budynku. W sytuacji otwarcia ma wysyłać powiadomienie e-mail lub komunikat SNMP Trap do innych systemów typu Check_MK, Zabbix. Dodatkowo wyposażona jest także w alarm dźwiękowy. 

schemat tinycontrol kontroler lan

Do skompletowania instalacji wystarczą:Tinycontrol LAN Controller V2.5,Źródło zasilania: zasilacz DC albo zasilanie PoE pasywne,Kontaktron lub włącznik stykowyBrzęczyk lub syrena z generatorem zasilana napięciem 4,5 do 5 V.Elementy instalacyjne – przewody.

Aby skorzystać z pełni możliwości kontrolera, zalecana jest aktualizacja jego oprogramowania. Zmiana wersji z HOME na ISP pozwala na skorzystanie z funkcji watchdog. Konfiguracja urządzenia nie wymaga zaawansowanych umiejętności programistycznych.