~Grzegorz Szeliga, iNET Group

Witam ponownie! W poprzednich artykułach wprowadzających w temat skutecznego marketingu obiecałem opis kampanii operatora ISP w praktyce.
Słowo się rzekło – więc zapraszam do lektury.

Założenia:

ISP od tysiąca do kilku tysięcy klientów działający w kilku obszarach w promieniu do 20 kilometrów od swojego biura.

Posiadający spójną identyfikację graficzną – jeżeli jej nie posiadacie to zapraszam do iBOOK – pomożemy.

Mający dokładnie określone swoje zasięgi – choćby do celów SIIS aby móc mierzyć swoją skuteczność.

Kampania:

Dobra kampania składa się z kilku elementów:

– ogólne wizuale budujące świadomość Waszej marki – bilboardy, oklejenie pojazdów, ubrania z logotypami, oklejone biuro itp
– kampania internetowa – media społecznościowe, google ads, adwords
– kampania tradycjna – ulotki i plakaty
– landing page – najlepiej chwytliwa domena, natomiast do takich celów wystarczy www.stronaoperatora.pl/wiosna

Landing page jest bardzo ważny – to dzięki niemu będziemy wiedzieć jak skuteczna jest nasza kampania i będziemy mogli wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

Mając wszystko powyższe gotowe i zaplanowane należy zastanowić się nad celem kampanii. W tym przypadku stawiam sobie cel sprzedażowy – chcemy pozyskać nowych klientów. Natomiast ten cel to nie wszystko. Ważne jest także, że skoro mają to być nowi klienci to na jaki pakiet? Jedni będą promować sam Internet. Najtańszy, lub też najbardziej korzystny. Inni pakiet z TV. Inni 3w1. Ważne jest po pierwsze dopasować się do tego, co już funkcjonuje na rynku. Jeżeli sprzedaje się pakiet z TV i marża na nim jest właściwa – promujmy go. Jeżeli studenci biorą po 600 mbps na mieszkanie i nic więcej – może to jest droga. Wybór tego jednego pakietu, na którym oprzemy kampanię jest naprawdę kluczowy w tym miejscu.

Do celów tej kampanii wybrałem pakiet 300/100 + najniższa możliwa TV (19,90), razem za 79,90.

I teraz zaczyna się zabawa.

Kluczem udanej kampanii będzie teraz synchronizacja działań. Tak, aby nie doświadczyć klęski urodzaju oraz nie spalić niepotrzebnie leadów. Wiosna trwa do 22 czerwca i tak rozkładamy kampanię. 

Mamy 6 tygodni, rozkładamy je na 6 okresów promocyjnych podzielonych na obszary Waszej działalności. Ulotki i reklamy na Facebooku są ograniczane do zasięgów z tych obszarów, wszystkie materiały kierują do landing page, którego liczbę wyświetleń kontrolujemy aby widzieć skuteczność działań. Materiały w miarę możliwości personalizujemy – nazwą osiedla, dzielnicy, zwyczajową (Manhattan jest chyba w każdym mieście 😉 ) 

Kolejność działań jest bardzo ważna, ponieważ kampanię letnią zaczniemy w tej samej kolejności – aby najpierw dotrzeć w miejsca, gdzie nas najdłużej nie było.

Tak przeprowadzona kampania da nam realny obraz siły naszych materiałów i odpowiedzi na nie z rynku. Pokaże nam też statystyki dotyczące obszarów promowania  i być może będzie wstępem do dalszej personalizacji ofert – być może niektóre obszary będą potrzebowały innych produktów jako głównych – ale to dopiero po faktycznym zmierzeniu efektów.

Jeżeli na (upraszczając) 10000 zasiegu materiałów będziecie mieli 500 zapytań to już jest dobrze. 1000 – świetnie. A przekucie tego na kolejnych kilkudziesięciu Waszych nowych klientów będzie można nazwać sukcesem.

Czego i Wam i sobie życzę 😊

PS: W razie pytań dotyczących skutecznych metod prowadzenia kampanii służymy pomocą – a.bargielska@inetgroup.eu