~Leszek Błaszczyk, Batna24

ubiquiti usp-rps unifi smartpower

Sieci bazujące na urządzeniach od Ubiquiti Networks, mogą mieć zapewnioną wielowymiarową ochronę i bezpieczeństwo oraz wysoki poziom odporności na awarie. To nie tylko zabezpieczenia fizyczne i programowe na poszczególnych warstwach modelu sieciowego, ale również ochrona przed problemami występującymi w trakcie ciągłego użytkowania jak awarie zasilaczy urządzeń sieciowych. Szansą na zapewnienie braku podatności na wybrane usterki zasilania jest zakup i instalacja USP-RPS, czyli UniFi® SmartPower Redundant Power System. To niewielkie inteligentne urządzenie sieciowe zapewnia zapasowe zasilanie nawet sześciu innych urządzeń zgodnych ze standardem SmartPower. Wysoki zapas mocy, proste zarządzanie i monitorowanie pracy oraz intuicyjna pierwsza konfiguracja sprawiają, że sprzęt ten jest chętnie wykorzystywany w wielu implementacjach.

Możliwości Ubiquiti Networks SmartPower Redundant Power System

Ubiquiti UniFi SmartPower USP RPS

Urządzenie  USP-RPS powstało na potrzeby zapewnienia stabilności działania urządzeń sieciowych Ubiquiti Networks bez względu na ewentualne problemy z nagłą awarią zasilania. Obsługuje do sześciu urządzeń ze standardem UniFi SmartPower, w tym również switche PoE USW Pro. Kluczową cechą systemu jest stały monitoring każdego podłączonego urządzenia sieciowego. Odbywa się on dzięki przewodowi USP, który jest – w razie awarii wewnętrznego zasilacza AC/DC – dodatkowym obok standardowego źródłem zasilania dla danego urządzenia. Warte uwagi jest zaznaczenie, że system USP-RPS zapewnia automatyczne przywrócenie zasilania, przez co sieć powinna działać bez przerwy w dostarczaniu łączności. Kontrola i zarządzanie sprzętem jest możliwa dzięki zunifikowanemu oprogramowaniu UniFi Network Controller, zaś statusy poszczególnych elementów czy stan adaptacji można odczytać dzięki fizycznym diodom LED na urządzeniu oraz niewielkiemu ekranowi dotykowemu.

Budżet mocy UniFi Redundant Power System sięga 950W, co stanowi dobre zabezpieczenie nawet dla wielu urządzeń o większej konsumpcji. Fizycznie posiada dwa wbudowane zasilacze 350W AC/DC oraz Internal 645W AC/DC, które zapewniają maksymalną moc pojedynczego portu RPS na poziomie 11.54A (600W) i 30.44A (350W), równą mocy całkowitej. Uwzględniając potrzeby samego urządzenia całkowita maksymalna kosnumpcja mocy wynosi 995W. Urządzenie zapewnia ochronę ESD/EMP powietrze: ± 16 kV, kontaktową ± 12 kV. Może pracować w zakresie temperatur -5 do 45° C i wilgotności od 10% do 90% bez kondensacji.

Kompaktowy system kompatybilny ze standardem rack

Ubiquiti UniFi rack mount USP-RPS

Urządzenia sieciowe dostarczane przez Ubiquiti Networks spełniają liczne normy i zapewniają wysoką kompatybilność z dostępnymi standardami. Dlatego też sprzęt zasilania redundantnego USP-RPS bez problemu może być zastosowany w szafach rack, tworząc konfigurację z innym sprzętem. Urządzenie ma wymiary 442,4 mm na 325,6 mm na 43,7 mm, waży 5,5 kilograma. 

W zestawie znajdują się uchwyty montażowe, które zwiększają wagę o 90 gramów. Dodatkowo dołączone są niezbędne śrubki oraz w razie postawienia sprzętu na powierzchni płaskiej – gumowe nóżki.

Ubiquiti UniFi SmartPower USP-RPS

W urządzeniu dostępny pojedynczy port Ethernet 10/100/1000 Mbps RJ45 umożliwiający włączenie w sieć LAN i zarządzanie. Domyślnie jest on ustawiony jako klient DHCP. Obok niego znajduje się dioda kontrolna LED obrazująca aktywność portu. W tej samej strefie dostępny jest fizyczny przycisk do resetowania do ustawień fabrycznych. Na froncie urządzenia znajduje się również niewielki 1.3″ Color Touch Panel umożliwiający sprawdzenie statusu urządzenia.

Ubiquiti UniFi SmartPower USP-RPS

Zasilanie urządzenia zapewnione jest przez klasyczny port zasilający Universal AC Input, 100 do 240VAC dołączonym standardowym przewodem. Z tyłu urządzenia znajdują się także porty DC RPS zapewniające możliwość podłączenia do sześciu kompatybilnych urządzeń, dla których ma być dostarczone zapasowe zasilanie. W zestawie z USP-RPS dostarczony jest jeden kabel w standardzie USP, dodatkowe można zakupić osobno. Przy każdym z portów DC Redundant PowerSystem znajduje się dioda LED informująca o statusie. Z tyłu urządzenia znaleźć można jeszcze trzy wloty powietrza od aktywnego chłodzenia.

Ubiquiti USP cable