Orange Polska wdrożył nowe usługi dla operatorów. Dwie z nich rozszerzają ofertę transmisji danych, ostatnia to opcja dla operatorów korzystających z platformy TPIX. 

Usługa Carrier Ethernet zyskała nową funkcjonalność – ELAN, która daje operatorom możliwość samodzielnego tworzenia wirtualnych lokalnych sieci VLAN bez angażowania dostawcy transmisji. Operator zyskuje nie tylko autonomię w zarzadzaniu swoją siecią, ale też może tworzyć na niej dowolne konfiguracje np. VPLS (Wirtualne Prywatne Sieci LAN). 

– ELAN poprzez łączność typu wielopunkt-wielopunkt umożliwia połączenie wszystkich węzłów w jedną sieć na bazie niezależnej struktury podkładowej, którą zarządza wyłącznie dany operator – mówi Krzysztof Wójcik, Kierownik Wydziału Rozwoju Produktu w Orange Polska. – Pozwala też zmniejszyć koszty zakupu sprzętu sieciowego i utrzymania go po stronie operatora, a także umożliwia przesyłanie wszystkich serwisów klienckich w bezpiecznej domenie transparentnego połączenia. Dzięki ELAN łatwiej też zapewnić odpowiednią jakość usług w transmisji multicast, przeznaczonej m.in. do dystrybucji treści TV – dodaje.

Rozwiązanie zostało opracowanie zgodnie ze standardem MEF (Metro Ethernet Forum) 2.0 i 3.0, co pozwala na pełne wykorzystanie możliwości realizacji połączeń w technologii Ethernetowej. 

Druga nowość to rozszerzenie usługi Lambda, która stanowi pośrednie rozwiązanie między ciemnymi włóknami, a transmisją danych. W nowej ofercie operatorzy zyskują możliwość uruchomienia tej usługi na teletransmisyjnych systemach aktywnych DWDM, co jest alternatywą dla dzierżawy włókna optycznego. Rozwiązanie to pozwala na dostarczanie usług na długich dystansach (powyżej 50 km) oraz o przepływnościach do 100 i 200 Gb/s. 

Dla klientów hurtowych korzystających z usługi Dostępu do internetu Orange wprowadził możliwość monitorowania ruchu na portach TPIX. Pozwala to na oszacowanie stopnia wykorzystania pasma i zaplanowanie rozwoju sieci. Ponadto statystyki dostarczają cennych informacji do 

diagnozowania problemów i analizy stanu usługi. Wykresy, a także informacje o usługach i statusach zamówień dostępne są online na Platformie Obsługi Klienta Operatora (POKO). 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.hurt-orange.pl


Czytaj także:
Nowy Raport ORANGE