~Leszek Błaszczyk, BATNA24

Ubiquiti GBE i UBB – testy wydajności w terenie


Jak już wiemy, od jakiegoś czasu pasmo 5GHz, każdego dnia, jest coraz to bardziej zatłoczone i coraz to ciężej jest dostarczyć do klientów wymaganą przepustowość. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam częstotliwość 60GHz! Wprawdzie pasmo przeznaczone jest dla połączeń krótkiego zasięgu, ale za to bardzo szybkich! Zastosowanie dla takich rozwiązań, znajdziemy w aglomeracji miejskiej, gdzie w paśmie 5Ghz nie jesteśmy w stanie przesłać wymaganej przepustowości, a nie ma możliwości wykonania instalacji światłowodowej.


Ubiquiti 60Ghz PTP (Point-to-Point)


Ubiquiti Networks zaprezentowało całą serię nowych rozwiązań w oparciu o pasmo 60GHz z opcją failover na 5Ghz, na wypadek zmian pogodowych (np. opady deszczu). W tym artykule zajmiemy się „mniejszymi” produktami w porównaniu z airFiber60, tj. Ubiquiti airMAX GigaBeam oraz Ubiquiti UniFi Buildind-to-Building.

Ubiquiti Networks GigaBeam (GBE)

Ubiquiti GBE to niewielkich rozmiarów radio (wraz z anteną) 60GHz z opcją przełączania awaryjnego na 5GHz. Dedykowane jest na krótkie odległości (do ok. 500 metrów) i zapewnia przepustowość do 1Gbps. GigaBeam jest oparty o doskonale znany protokół airMAX i potrafi pracować w pełnej szerokości pasma 2,16GHz.


Ubiquiti UniFi Building-to-Building (UBB)

Ubiquiti UniFi UBB to gotowy most PTP wykorzystujący technologię 802.11ad, oczywiście z awaryjnym łączem w częstotliwości 5GHz (failover). Przeznaczony jest również na krótkie odległości do ok. 500 metrów i potrafi zapewnić przepustowość do 1,7Gbps. Building-to-Building oparty jest o protokół UniFi i konfigurowany jest również poprzez kontroler UniFi. Ważne, aby pamiętać, że Most UniFi UBB, jest zarządzany przez UniFi Network Controller w wersji 5.12.0 lub nowszej.


Środowisko testowe


W ramach testów w terenie, postanowiliśmy sprawdzić urządzenia w pięknych okolicach Częstochowy. Jak podaje producent Ubiquiti Inc., maksymalna odległość pracy urządzeń to 500 metrów. W związku z tym postanowiliśmy przetestować urządzenia na odległości ok. 350 metrów, aby mieć pewien zapas odległości. W analogiczny sposób przetestowaliśmy zarówno Ubiquiti airMAX GigaBeam, jak również Ubiquiti UniFi Building-to-Building.

Testy prędkości przeprowadziliśmy w dwóch etapach:

  • przy użyciu wbudowanego oprogramowania Ubiquiti SpeedTest
  • przy użyciu Mikrotik Bandwidth Test (w protokole TCP i UDP)

Schemat sieci


Aby lepiej zobrazować jak przebiegały poszczególne etapy testów, poniżej prezentujemy schemat naszej testowej sieci. Testowaliśmy w warunkach terenowych, dlatego do zasilania poszczególnych urządzeń, użyliśmy akumulatory AGM Extralink 12V 9Ah. W przypadku Ubiquiti Gigabeam były to dwa akumulatory 12V połączone szeregowo, aby uzyskać 24V. W przypadku Ubiquiti Unifi Building-to-Building, to aż 4 akumulatory, z uwagi na fakt, że UBB jest zasilane napięciem 48V (PoE 802.3af).
Oczywiście i tym razem do testów przepustowości użyliśmy bardzo wydajnej jednostki – MikroTik hEX S (RB760IGS). Chipset MT7621A, 2 rdzenie CPU 880MHz, 256MB pamięci RAM i PoE out do 57V (Ethernet 5). Krótko mówiąc: świetny sprzęt do testów wydajności BTest!

Sieć testowa – Ubiquiti Gigabeam


Sieć testowa – UniFi Building-to-Building (UBB)


Konfiguracja Ubiquiti


Wszystkie testowane przez nas urządzenia zostały zaktualizowane do najnowszego oprogramowania. Ubiquiti Gigabeam pracował na oprogramowaniu GBE.V0.11.1, natomiast dla UniFi UBB, była to wersja 2.0.8.42901.
Ubiquiti Gigabeam, dla częstotliwości 60Ghz ustawiliśmy kanał 64800MHz, przy szerokości kanału 2160MHz. Natomiast dla łącza zapasowego (failover) 5GHz wykorzystaliśmy kanał 5210MHz i szerokość kanału 80MHz. Przy takich ustawieniach zestawiliśmy stabilny link na odległość ok. 330 metrów. Dla częstotliwości 60GHz uzyskaliśmy sygnał -66dBm oraz -60dBm, dla łącza zapasowego (5GHz).

Podobnie konfiguracja Ubiquiti UniFi UBB przebiegła bardzo pomyślnie. Dla pasma 60GHz ustawiliśmy kanał 4HT2160, natomiast dla częstotliwości 5GHz zostawiliśmy opcję Auto. Urządzenia same wybrały kanał 38 przy szerokości 80MHz (VHT80) i udało się uzyskać sygnał -58dBm. Warto również pamiętać, że zarówno UniFi Building-to-Building, jak i Gigabeam posiadają niewielkie czasze i w związku z tym trzeba je prepozycyjnie dowizować, co chwilę zajmuje. Godne uwagi jest również to, że UniFi UBB posiada ledowy pierścień, który różnymi kolorami sygnalizuje jakość połączenia.


Wydajność GBE


Jak już wcześniej wspomniałem testy wydajności Ubiquiti Gigabeam wykonaliśmy w dwóch etapach. Pierwszy etap, przy pomocy wbudowanego narzędzia Ubiquiti SpeedTest . . .


Czytaj więcej:
Ubiquiti Unifi Nano HD