Spartolić wysiłek szkoleniowy, to żadna sztuka. I nie mam na myśli tylko złego przygotowania trenerskiego. Tutaj zazwyczaj ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Trenerzy, praktycy, szkoleniowcy z definicji są przygotowani do prowadzenia warsztatów choćby od strony merytorycznej. Nawet jeśli nie potrafią skutecznie przekazywać wiedzy, to przynajmniej wbiją do głów uczestników punkty, formułki, reguły i wykresy. A te powtarzane i stosowane przynoszą mniej lub większe rezultaty.

Na Wasze szczęście iNET GROUP współpracuje tylko ze sprawdzonymi szkoleniowcami, których doświadczenie i sukcesy są szeroko znane, a efekty warsztatów mierzalne i doceniane przez uczestników. Oczywiście nie zamierzam przez kolejne akapity snuć peanów na temat zawodu trenerskiego i jego znaczenia w rozwoju osobistym przedsiębiorców i ich zespołów.

Zły szef

Brak efektów ze szkoleń to w największym stopniu efekt niezaangażowanej postawy szefa. Przeciętny szef nie inwestuje w rozwój pracowników. Dobry robi to planowo i konsekwentnie. Kiepski wysyła pracowników na szkolenia bez namysłu i raz na przysłowiowy „ruski rok”. Oczywiście, że czytając to ktoś mógłby unieść się dumą. Ja jednak polecam uniesienie się ambicją 🙂 i zmianę podejścia do szkoleń. Wprowadzenie strategii rozwoju pracowników w swój biznes plan to jedno z lepszych postanowień, które wszyscy możemy przedsięwziąć w nowym roku.

Jak szkolić?

Stawiając na sprawdzonych i polecanych trenerów. Jednak przede wszystkim decydując się na stworzenie wspólnie z nimi rocznego harmonogramu szkoleń dla Waszych zespołu. Co to oznacza? Po wybraniu właściwego trenera, lub zespołu trenerskiego, poświęćcie odrobinę energii na zdiagnozowanie faktycznego stanu Waszego przedsiębiorstwa, działających w nich mechanizmów biznesowych i komunikacyjnych, oraz kompetencji Waszych pracowników. Decydując się na konkretne działania szkoleniowe kieruj się trzema prostymi zasadami:

  1. Szkol cały zespół. Pomimo różnych stanowisk, ich praca ma wiele wspólnych punktów styku. Ich kompetencje to jedno, a profesjonalizm to drugie. I właśnie to musi być u wszystkich na równym poziomie.
  2. Rozplanuj szkolenia w czasie, zostawiając pracownikom i trenerom przestrzeń na wdrożenie poznanych praktyk i narzędzi zanim przystąpią do budowania czy rozwijania kolejnych umiejętności.
  3. Buduj strategię szkoleniową równolegle do strategii rozwoju Twojego biznesu. Rosnące możliwości Twoich pracowników powinny znaleźć zastosowanie w ich codziennej pracy.

Z chęcią dodałbym jeszcze 4 zasadę: traktuj wszystkie szkolenia jak szkolenia zawodowe. Skoro wszyscy rozumiemy zgodnie, że do spawania światłowodu potrzebne jest szkolenie, to dlaczego tak ciężko nam zrozumieć, że do skutecznej sprzedaży czy obsługi wystarczy uśmiech i łatwość w nawiązywaniu relacji?

Najczęstsze błędy

Odpowiadając na zadane w tytule pytanie podzielę się z Wami, tym razem w opozycji do poprzednich akapitów, 3 najczęściej popełnianymi przez szefów błędami. Oczywiście popełnianymi w obszarze szkoleń i rozwoju umiejętności pracowników.

  1. Szkolenia Ad hoc. Wysyłanie pracowników na przypadkowe, pojedyncze szkolenia w roku nie ma większego sensu. Tylko ambitni i zdolni wyciągną z nich korzyści dla siebie. Pozostali… marne szanse.
  2. Brak działań po i między szkoleniami. Poznane praktyki i mechanizmy powinny być od razu wdrożone i ćwiczone. Obowiązkiem szefa jest dopilnowanie wspólnie z trenerem, aby przeprowadzić zmiany do końca.
  3. Zostawianie decyzji o rozwoju pracownikom. Znacie to? Pani Krystyna w księgowości od 8 lat pracuje dokładnie tak samo i na tych samych narzędziach. Za każdym razem gdy ją pytacie „Może wyślę Panią na szkolenie?” ona odpowiada „Eee, Panie Tomku. Szkoda pieniędzy. Przecież ja wszystko wiem. Młodych niech Pan wyśle.” Koniec z tym. Kto jest szefem w firmie? 🙂 Wy? Czy Pani Krystyna. Brak nowych kompetencji w zespole może i będzie hamować rozwój Twojego biznesu na poziomie narzędziowym i komunikacyjnym.

Wszystko jasne? To świetnie. Zapraszamy na szkolenia iNET GROUP i współpracujących z nami partnerów. Nie tylko na te tzw. twarde, jak 1kV czy wysokościowe. Postawcie na umiejętności całego zespołu. A teraz to przecież takie proste, bo w wersji online. Do tego tańsze. Kiedy jak nie teraz? 🙂


Czytaj także:
WYCENA SPÓŁKI