Już jakiś czas nosiłem się z zamiarem stworzenia Przewodnika Przetrwania dla ISP, w którym każdy mały i średni przedsiębiorca telekomunikacyjny w Polsce mógłby znaleźć coś dla siebie. Pisząc „coś” mam na myśli porady, wskazówki, harmonogramy wdrożeń procesów wewnątrz firmy. Nie tylko w oparciu o moje własne doświadczenia zawodowe i obserwację rynku, ale przede wszystkim na fundamentach praktyk realizowanych przez najlepszych w branży. Na przeszkodzie moim zamysłom zawsze stały jednak dwa problemy.

WIARYGODNOŚĆ

Chociaż znamy się ze sobą już ładnych parę lat i w wielu sytuacjach udawało się nam wspólnie rozwijać Wasze biznesy, reagować na różnej maści problemy i zapytania czy łączyć we współpracy z dostawcami, to czy mógłbym Wam doradzać absolutnie we wszystkim? A przecież Podręcznik Przetrwania powinien zawierać wiedzę od A do Z?

Jak przyspieszyć spawanie?
Jak organizować pracę ludzi w terenie?
Jak zwiększyć efektywność infrastruktury sieci przy zmniejszonych kosztach?
Jak zwiększyć sprzedaż?
Jak dobrze zrealizować i rozliczyć POPC?
Jak rekrutować księgową?
Które ulgi podatkowe kwalifikują się dla ISP?
itd.

Jak wspomniałem znamy się 🙂 Dobrze zatem wiecie, że od rozmów na tematy techniczne macie w środowisku lepszych ode mnie. Wiecie też, że duża część zagadnień z budowy sieci czy technicznej strony dostarczania usług telekomunikacyjnych również nie są obszarami mojej ekspertyzy. Dodatkowo, i to właśnie drugi problem, sam nie prowadzę biznesu operatorskiego. I o ile szewc bez butów chodzi i na to się wszyscy godzimy, o tyle mysz nie powinna orła uczyć latać.
To znacznie zmieniło moją koncepcję. A marcowy wykwit pandemii opóźnił prace, aż do etapu zagrzebania pomysłu głęboko w ciemni szuflady.

POTRZEBA PRZETRWANIA

I chociaż pomysł nie doczekał się realizacji to rynkowa potrzeba przetrwania małych i średnich biznesów, nie tylko operatorskich, znacznie zyskała na liście priorytetów. Dodatkowo nadarzyła się wyjątkowa okazja w postaci Wirtualnego Kongresu Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych. Dlatego właśnie postanowiłem część z planowanych prac przedstawić Wam w formie prelekcyjnej i zaprezentować 30 listopada na wirtualnej scenie WKPT 2020. Śledźcie stronę wydarzenia i szczegółową agendę, która już wkrótce będzie dostępna na stronie wydarzenia.

Zobaczymy się dwukrotnie. Podczas pierwszego spotkania podzielę się z Wami moją obserwacją rynku i wspólnie odpowiemy na pytania:
Inwestować czy oszczędzać i ciąć koszty?
Podejmować współpracę czy ostrzyć noże? I jak robić jedno i drugie?
Jak budować konkurencyjną ofertę i wspierać sprzedaż?

Nasze drugie spotkanie, czego mogliście się pewnie po mnie spodziewać będzie w całości poświęcone reklamie i obowiązkowej moim zdaniem formule sprzedaży w czasach pandemii. Czyli:
Jakie działania reklamowe przynoszą rezultaty w czasach pandemii?
Dlaczego jedni zyskują a inni tracą w kryzysie?
Jak budować bezobsługową sprzedaż w internecie?

Bądźcie na bieżąco z agendą Kongresu. Do zobaczenia w sieci 30 listopada.


Czytaj także:
NIE ZALEWAM