BlogBIG20200903d

Myśląc poważnie o swojej sprzedaży i usprawnieniu procesów w firmie wielu Operatorów sięga po narzędzia monitorujące wydajność. Jak wielokrotnie udowodniliśmy, nie da się podejść do tego jak i wielu innych zagadnień, bez solidnej bazy statystycznej. To właśnie na zestawieniach (takich jak słupki sprzedażowe czy rachunek ekonomiczny) opiera się skuteczne i efektywne rozwijanie firmy.

Podczas testów net360 doceniliśmy łatwość z jaką program generuje dane statystyczne w obrębie bazy Klientów, finansów, aktywności zespołu i realizacji zadań. To jednak było do przewidzenia. System, który pozwala na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem w branży w dużej mierze opartej na efekcie skali, musi zapewniać szczegółową analizę danych. Co nas natomiast zaskoczyło to proste i intuicyjne w obsłudze generowanie raportów o Klientach, strukturze sieci i dystrybucji usług.

Wyzwanie postawione przed Operatorami przez UKE, które w ubiegłym roku dało wszystkim się we znaki, teraz pozostanie jedynie mglistym wspomnieniem. Nie zapominajmy również o SIIS, GUS oraz JPK-vat. Twórcy net360, współpracując z ekspertami prawa telekomunikacyjnego zadbali o to, aby generowanie raportów było nie tylko wygodne i zgodne z obowiązującymi formami, ale również automatyczne. Dotrzymanie terminów sprawozdawczych już nigdy nie będzie dla Operatorów problemem. Co równie ważne, chociaż raporty są, niczym za naciśnięciem magicznej różdżki, generowane automatycznie, to ich przekazanie do właściwych organów wciąż wymaga akceptacji Operatora.


Czytaj także:
WDRAŻAMY WE WRZEŚNIU