BlogBIG20200716d

Witaj w trzecim odcinku poświęconym skutecznemu budowaniu profesjonalnej marki. Podczas poprzednich spotkań omówiliśmy określanie grupy docelowej odbiorców Twoich usług/towarów/marki oraz definiowanie misji przyświecającej Twoim działaniom.

Jeśli powyższe procesy masz już za sobą możesz śmiało przymierzyć się do kroku numer 3 – badania swojej konkurencji i poszukiwania wyróżników. To niełatwe zadanie i poza analitycznym podejściem wymaga też sporej dozy kreatywności. Zaczyna się jednak od prostej metody porównawczej, do której wystarczy odrobina percepcji i stary, dobry excel.
Otwórz nowy arkusz i w kolejnych tabelach wpisz kategorie, które Twoim zdaniem najlepiej opisują parametry firm w Twojej branży. Pamiętaj, że tworzysz markę, zatem weź pod uwagę również takie aspekty jak jakość identyfikacji wizualnej, obecność w kanałach komunikacji, atrakcyjność oferty, rozpoznawalność. W wiersze wpisz firmy, które stanowią Twoją bezpośrednią konkurencję, jak i te, które wkrótce mogą się nią stać. Nie utrudniaj jednak swojego zadania poprzez budowanie zbyt obszernej bazy konkurentów. 5 to wystarczająco dobra liczba na początek.

Będąc zupełnie obiektywnym oceń firmy zgodnie z wybranymi przez siebie parametrami. Bardzo szybko zauważysz, które elementy Twojej marki wymagają poprawy. A ponieważ jesteśmy dopiero na kroku nr 3 z 10 to polecam taką analizę wykonać przynajmniej raz jeszcze w dalszym etapie tworzenia marki.
Wracając do excela, jeśli miałeś wyjątkowo dużo szczęścia może zauważysz obszary, w których na starcie jesteś bezkonkurencyjny. Może zwyczajnie w pewnych obszarach znacznie odbiegasz jakością od rywali a może pewne elementy Twojej działalności są unikatowe dla Twojej marki i nigdy nie były brane pod uwagę przez lokalny rynek. Szukałeś wyróżników? Właśnie je znalazłeś.

W tym miejscu, czytelnikom mocniej zainteresowanym tematem, z czystym sumieniem polecam klasyczną pozycję literatury biznesu „Strategia Błękitnego Oceanu„. Solidna lektura na leniwe wakacyjne wieczory, która pozwoli Wam usystematyzować swoje podejście do marki, wizerunku i wyróżników firmy, nie tylko na początku jej drogi, ale również w kolejnych fazach rozwoju.

Badając konkurencję skup się na podciągnięciu swoich braków, to przede wszystkim. Nie zapominaj jednak o powielaniu i poprawianiu dobrych wzorców i sprawdzonych praktyk, stosowanych przez innych. Jeśli chcesz być na szczycie stawki zastanów się, jak wdrożyć regularną analizę konkurencji na stałe w swoje działania. To przydatna praktyka, która pozwoli Ci efektywnie modyfikować swoją ofertę i tworzyć skuteczne akcje promocyjne.

Więcej o brandingu już za tydzień. Do zobaczenia na łamach iNEWS i powodzenia w tworzeniu niezawodnych, rozpoznawalnych marek.


 

Czytaj także:
BRANDING 2.0