BlogBIG20200625c

Dwa tygodnie temu otrzymałem maila, w którym autor zaproponował „dobrze się czyta, ale czasem przydałoby się więcej praktyki”. Mail doprowadził nas do długiej rozmowy telefonicznej na temat wprowadzania zmian w przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym oraz rozpoznawalności marki na lokalnym rynku. Temat, który wielokrotnie poruszaliśmy w iNEWS, doczekał się dzisiaj serii praktycznych wskazówek i działań, które pozwolą Wam na budowanie i wzmacnianie własnej marki.

Przedsiębiorstwa, decydujące się na poprawę swojego rynkowego wizerunku często kojarzą te działania z kompletnym rebrandingiem, co z kolei powstrzymuje je przed wprowadzaniem zmian. O tym więcej podczas naszego spotkania na MITINGO (2 lipca). Dzisiaj pierwszy z dziesięciu tekstów, którymi zapraszam Was do dyskusji na temat budowania marki i zachęcam do lepszego przyjrzenia się własnym firmom.

KTO BĘDZIE ODBIORCĄ TWOJEJ MARKI?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś się zająć jest określenie grupy docelowej Twojej marki. W przypadku branży telekomunikacyjnej jest to dość twardy orzech do zgryzienia. Jakby nie patrzeć internet i telewizja są w prawie każdym domu w kraju. Jak tu we właściwy sposób wybrać grupę odbiorców? Czy nasze założenia będą skuteczne w różnych lokalnych obszarach naszej sieci a może i dalej, u innych ISP?

Klasyczne podejście zakłada skupienie się na wieku i płci odbiorców. Jak również na ich zainteresowaniach i zasobności portfeli. Im bardziej dokładny opis, tym węższa grupa, co z kolei pozwala na znacznie bardziej precyzyjne działania reklamowe. Właściwe określenie grupy docelowej to również ułatwienie w kolejnych krokach budowania skutecznej marki. Jakby tego było mało, Twoja marka musi być atrakcyjna nie tylko dla tzw. grupy zakupowej (czyli tych podejmujących decyzje o podpisaniu umowy), ale także dla pozostałych, którzy wywierają na nich wpływ (np. nastolatkowie przekonujący rodziców do zakupu nowych urządzeń i technologii). Ale tym zajmiemy się w kolejnych wydaniach.

Można śmiało założyć, że marka w branży telekomunikacyjnej stoi przed jeszcze jednym wyzwaniem, ponieważ w wielu przypadkach reprezentuje usługi kierowane nie tylko do Klientów indywidualnych, ale również biznesowych. Daje to nam pewne wskazówki przy tworzeniu wizerunku i prezentacji firmy.

Podsumowując, nasza grupa docelowa to kobiety i mężczyźni w wieku 21-65 lat, zamieszkujący wsie, miasteczka i miasta w całej Polsce. Podobnie do adresu zamieszkania ich status społeczny i zasobność portfela nie mają dla żadnego znaczenia. Grupy zawodowe i obszary zainteresowań także nie.
Świadomość ograniczeń w doborze grupy odbiorców pozwala szybko zrozumieć, jak duży potencjał drzemie w markach internetowych. To jednocześnie sygnał dla tych, którzy lekceważyli potencjał dobrze zaprojektowanej marki.

BRANDING VS REBRANDING
Projektowanie marki od początku może wydawać się łatwe. Uwierzcie mi, rebranding jest dużo łatwiejszy. Lata działalności, wzlotów, upadków i ekspansji Waszych sieci dają Wam ogromną wiedzę na temat Waszych Klientów. Analiza Waszego portfela Klientów i ich zachowań pozwala Wam na zawężenie i lepsze określenie grupy odbiorców w działaniach reklamowych. A to doprowadzi Was wprost do znalezienie wyróżników Waszej marki i oferty. Na nich zaś zbudujecie skuteczny, konkurencyjny marketing.

Rebranding marki nie oznacza kompletnie nowego szyldu nad drzwiami Waszego biura, nowych barw na samochodach i zmian wymagających dziesiątek tysięcy złotych inwestycji. Dlatego zachęcam ponownie do przyjrzenia się swoim markom i śledzenia kolejnych publikacji, w których pokażemy krok po kroku jak zbudować nowoczesny, solidny wizerunek firmy, z zachowaniem regionalnej rozpoznawalności.


Obejrzyj także:
MIKRO MARKETING