BlogBIG20200528e

Jazda potężnym kabrioletem V8 ma wiele zalet, którymi możemy się cieszyć jeśli nie zwracamy uwagi na koszty związane ze spalaniem, eksploatacją czy garażowaniem naszego krążownika szos. Gdy jednak nasz budżet nie jest z gumy, warto wziąć pod uwagę mniejszą pojemność, o klasę niższe wyposażenie i starszy rok produkcji. A co, jeśli Twój biznes nie musi zakładać tańszych opon i montować instalacji gazowej do pełnego ambicji silnika V8? Co, jeśli potrzebujesz porządnego, kompleksowego serwisu, który pozwoli Ci cieszyć się rosnącą skalą firmy przy małym spalaniu środków? O uszczelkach, regulacjach i tuningu ISP rozmawiam dzisiaj z Tomaszem Myśliwcem – Specjalistą ds. Sprzedaży NET360.

iNEWS: Dzień dobry Tomku. Witamy w iNEWS.

Tomasz Myśliwiec: Dzień dobry, bardzo mi miło być Waszym gościem.

iN: Czym jeździsz?

TM: Aktualnie poruszam się Peugeot’em 508, aczkolwiek jak większości miłośników motoryzacji, marzy mi się właśnie wspomniany przez Ciebie kabriolet 😊

iN: Zazdroszczę 😊 Ale dzisiejsza motoryzacyjna metafora ma nam posłużyć jedynie za wstęp do znacznie ważniejszego tematu. Od lat pracujesz w branży. Wielokrotnie miałeś okazję dobrze przyjrzeć się biznesom telekomunikacyjnym w całej Polsce.

TM: Owszem. Na co dzień mam przyjemność rozmawiać z wieloma operatorami o ich potrzebach i bolączkach. Jako, że również pracuję w przedsiębiorstwie, którego jednym z głównych biznesów jest właśnie telekomunikacja, doskonale rozumiem z jakimi wyzwaniami na co dzień spotykają się moi rozmówcy.

iN: Nasza praca ma zatem ze sobą wiele wspólnego. Czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że pewne mechanizmy organizacyjne u większości Operatorów są niemal identyczne?

TM: Tak, masz rację. Doświadczenie pokazało mi, że operatorzy działają w bardzo zbliżony sposób i według podobnych schematów. Każdy woli jechać swoim kabrioletem po prostej jak stół autostradzie, zamiast niszczyć sobie zawieszenie na polnej, nieutwardzonej drodze.

iN: Widać to zarówno w obszarach dobrych praktyk jak i niezmiennych od lat bolączek i problemów?

TM: Tak, branża stawia przed operatorami duże wyzwania, którym bez prawidłowych zachowań i odpowiednich narzędzi nie sposób sprostać.

iN: Czy to właśnie jeden z motorów napędowych rewolucji systemowej, którą wzniecicie już za 34 dni?

TM: Dokładnie tak. Jest to główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie czegoś rewolucyjnego, co pozwoli na podrasowanie 😊 każdego przedsiębiorstwa z sektora ISP.

iN: Odkąd prowadzimy regularną komunikację z Operatorami i badamy rynek, widzimy w branży wyraźne problemy, które naszym zdaniem da się w rozsądny i metodyczny sposób rozwiązać. Weźmy na przykład zautomatyzowane fakturowanie czy windykację należności. Dlaczego dla wielu to wciąż cierń w boku?

TM: Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – brakuje im odpowiedniego narzędzia, które będzie wsparciem we wszystkich istotnych procesach. Wielu operatorów nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednie narzędzie jest niezbędne sprawnego działania biznesu.

iN: Lekceważenie tego problemu to duże uchybienie i regularny wyciek gotówki. Podobnie jak czas, który przeznaczają zespoły firm na nieefektywne zarządzanie portfelem Klientów. Jak z tym radzą sobie Operatorzy?

TM: Dla wielu operatorów największe znaczenie ma najniższa cena systemu do zarządzania. Tylko niewielka część z nich (składająca się głównie z dużych operatorów) zdaje sobie sprawę jak bardzo istotnym elementem w sprawnym działaniu ich przedsiębiorstwa jest system. To właśnie tacy operatorzy radzą sobie na rynku o wiele lepiej niż pozostali.

iN: Zatem jak bardzo system (CRM) wpływa na zarządzanie i finanse w biznesie Operatorskim?

TM: Ma on wręcz fundamentalne znaczenie. Nie tylko dla wymienionych przez Ciebie aspektów, ale również dla całego szeregu innych, pozornie błahych spraw, mających ogromne znaczenia dla przedsiębiorstwa np. sprawne zarządzanie terminarzem.

iN: Możemy tym samym śmiało założyć, że drobne zmiany w wielu obszarach na poziomie systemowym dają duże efekty w większej skali?

TM: W Twoim pytaniu odnajduję analogię do znanego wszystkim „Efektu Motyla”. Choć sama anegdota zazwyczaj ma niezbyt pozytywne ubarwienie, to bez wahania mogę stwierdzić, że nawet najdrobniejsza zmiana w krytycznych obszarach, może w konsekwencji bardzo pozytywnie wpłynąć na całą kondycję naszego biznesu. Tak samo jak ruch skrzydeł motyla, może spowodować pewne skutki na drugim końcu świata.

iN: Przyznam, że pierwsze informacje o nowym rozwiązaniu wzbudziły ogromne zainteresowanie. Nie tylko Operatorów, ale pewnie i u Waszej konkurencji. Jak Wy odczuwacie taką przychylność rynku?

TM: Jesteśmy miło zaskoczeni tak entuzjastyczną reakcją rynku. Napawa nas to ogromnym optymizmem i dodaje sporej ilości koni mechanicznych do naszego pojazdu pędzącego do celu, którym jest wprowadzenie rewolucyjnego systemu.

iN: Wielu Operatorów zarejestrowało uczestnictwo w nadchodzącym webinarze Rewolucja w Systemach dla ISP. Czego możemy się spodziewać podczas wtorkowego spotkania OnLine?

TM: Spodziewajcie się wielu nowości, których na rynku próżno szukać. Spodziewajcie się również wielu sprawdzonych rozwiązań w nieco innych odsłonach, niż tych spotykanych na co dzień

iN: Nie zdradzajmy zatem dzisiaj wszystkiego i zaprośmy pozostałych na wtorek na 13:00.

TM: Zgadzam się i gorąco zapraszam czytelników na naszą prezentację. Mam nadzieję, że spotkamy się w bardzo licznym gronie.

iN: Dziękuję bardzo Tomku. Z niecierpliwością odliczamy minuty do premiery NET360. Do zobaczenia.

TM: Ja również dziękuję Ci za bardzo miłą rozmowę. Do zobaczenia.


Tomasz Myśliwiec – Specjalista ds. sprzedaży systemów przeznaczonych dla sektora ISP. Informatyk z wykształcenia i zamiłowania. Od 5 lat zajmuje się rozwojem oprogramowania net47 i wdrażania go w przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych w całej Polsce. Prywatnie miłośnik wszelkiego rodzaju sportów i wieczornego relaksu przy Netflix’ie.

2 czerwca; g:13:00 – NET 360 od początku jest tworzony z myślą o potrzebach Operatorów i zebraniu wszystkich niezbędnych dla firm telekomunikacyjnych procesów w jednym, funkcjonalnym narzędziu. Zalety i korzyści wynikające z jego użytkowania będziemy prezentować w kolejnych wydaniach iNEWS, materiałach video i podczas webinarów instruktażowych.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o NET 360 i wziąć udział w webinarze OnLine (2 czerwca), poświęconym zaletom i przewagom nowego systemu, zarejestruj się do naszej grupy kontaktowej.

REG


 

Czytaj także:
POD PRĄD PANDEMII
TELEKOMUNIKACYJNE POŁĄCZENIE