W ciągu ostatnich kilku miesięcy w naszej społeczności toczyło się wiele dyskusji w związku z planem sprzedaży przez PIR, domeny .ORG, której jest operatorem. Nowym nabywcą miał się stać Ethos Capital. Zgodnie z umowami operatora rejestru PIR, ICANN musi wyrazić zgodę na zmianę kontroli, aby transakcja mogła przejść do następnej fazy procesu zatwierdzania.

Dziś wiemy za sprawą oficjalnego komunikatu, że ICANN czyli organizacja zajmująca się ustalaniem struktur i przyznawaniem nazw domen internetowych odrzuciła pomysł sprzedaży domeny org.

Głównym powodem takiej decyzji są obawy odnośnie przejęcia org. przez prywatne korporacje. Domena org. w szczególności zarezerwowana była dla instytucji urzędowych, stowarzyszeń, oraz organizacji pozarządowych. Przejęcie i zakup wiązałyby się zapewne z dużym chaosem i ustalaniem nowych kompetencji w strukturach prywatnej instytucji, która mogła stać się jej właścicielem. W komunikacie ICANN przyznaje, że zakup uniemożliwiłby obecną koncentrację PIR na rzecz podmiotu zobowiązanego służyć interesom swoich akcjonariuszy oraz korporacji.

Warto nadmienić również, że powyższe rozmowy i ustalenia opiewały na równowartość 1 miliarda dolarów. Nie należy się zatem dziwić, że Ethos Capital i ISOC nie zgadzają się z powyższą decyzją i wydają oficjalny komentarz do sprawy mówiący o tym, że ICANN działa jako organ regulacyjny, choć ich zdaniem nie powinien nim być.

ISOC w dystrybuowanym na początku maja mailu zapewnia nas także o nieustannej pracy na rzecz rozwoju społeczeństwa internetowego:

„…Będziemy nadal rozwijać działalność ISOC i będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami w PIR, aby zapewnić, że Społeczeństwo Internetowe będzie mogło dalej budować, promować i bronić Internetu. W żaden sposób nie zakłóci to ani nie spowolni pracy społeczeństwa internetowego, naszych działów lub członków, aby osiągnąć naszą wizję Internetu dla wszystkich…”

iNET Group uważa powyższą decyzję za słuszną i w pełni popiera stanowisko odrzucenia i braku możliwości przekazania domeny org. w prywatne ręce, a jakie jest Twoje zdanie?

Popieram odmowę sprzedaży – kliknij w komentarzu poniżej kciuk w górę.

Jestem przeciwny powyższej odmowie – kliknij w komentarzu poniżej kciuk w dół.